TWÓRCA VOVINAM VIET VO DAO

 

mistrz nguyen loc

Co Vo Su Sang To

NGUYEN LOC

 1912 – 1960

 

I PATRIARCHA VOVINAM VIET VO DAO

SKODYFIKOWAŁ I ROZWINĄŁ VOVINAM VVD

 

mistrz Le Sang

 Chuong Mon

LE SANG

  1920 – 2010

 

 

              Mistrz Nguyen Loc, twórca VOVINAM, urodził się 8 kwietnia 1912 roku w wiosce Huu Bang, w prowincji Son Tay, obecnie peryferie Hanoi. Wychowywał się i dorastał w czasach kiedy Wietnam był francuską kolonią. Od najwcześniejszych lat poszukiwał sposobu pomocy swojemu krajowi i obywatelom na wyjście spod obcej dominacji. Mistrz Nguyen Loc nieprzerwanie zgłębiał, badał tradycyjne wietnamskie sztuki walki i techniki zapaśnicze oraz wschodnie filozofie, dawne założenia stylów sztuk walki skupiając się na praktycznym i skutecznym zastosowaniu. Sztuka walki Vovinam powstała w 1938 i oficjalnie rozpoczęła działalność po debiucie jakim była demonstracja w Audytorium w Hanoi w 1939 roku. Mistrz Loc zmarł 4 kwietnia 1960 roku w Sajgonie przekazując przywództwo i dziedzictwo Vovinam swojemu uczniowi Wielkiemu Mistrzowi Le Sang. Pracując i trenując z Mistrzem Loc praktycznie przez całe życie, miał on głęboką wiedzę o jego nauczaniu zarówno jeżeli chodzi o techniki sztuki walki jak i kontekst filozoficzny. Podążając drogą nakreśloną przez swojego nauczyciela Mistrz Le Sang podsumował i doprowadził do końca badania Mistrza Loca, tworząc kompletny system Vovinam, zawierający zarówno techniki sztuki walki jak i wynikający ze sztuk walki sposób życia. Jednocześnie Le Sang wprowadził Vovinam do codziennego użycia i rozwoju. Vovinam łączy w sobie filozofie sztuk walki wschodu z praktycznością Zachodu. Filozofia Vovinam bazuje na człowieczeństwie i harmonii. Człowiek Vovinam żyje w harmonii z innymi bez wewnętrznych ograniczeń, a więc może żyć dla siebie oraz dla innych odpowiedzialnie i efektywnie. W Vovinam, człowiek i natura współegzystują i wzajemnie się rozwijają. Wraz z filozofiami sztuk walki i technikami utrzymującymi zdrowie, Vovinam dostarcza system technik sztuk walki, które zawierają różnorodne formy samoobrony i walki w oparciu o zasadę Ying i Yang – współrozwoju. Vovinam adaptuje techniki innych sztuk walki z całego świata i modernizuje się bazując na psychologicznych i fizjologicznych odkryciach naukowych, które stały się osiągalne. Dlatego też, techniki Vovinam Viet Vo Dao są bogate i różnorodne, dostosowane dla wszystkich ludzi niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Vovinam jest wielką sztuką walki ale służy także utrzymaniu zdrowia.

             Po wielu latach poświęcania swojego życia na kontynuowanie drogi swojego nauczyciela, Mistrz Le Sang usystematyzował techniki Vovinam aby przygotować dyscyplinę na kolejny krok w przyszłość – od Viet Vo Dao(Wietnamskie Sztuki Walki) to Nhan Vo Dao(Sztuki Walki w Służbie Ludzkości). Charakterystyka Vovinam w tym znaczeniu jest następująca:

  1. Podstawowe strategie ataku The Chien Luoc: kilka technik, Don Chan: techniki ataku nogami – tzw. „nożyce”
  2. Podstawowe strategie kontrataku, Phan De – techniki przeciwko różnorodnym uderzeniom, kopnięciom, dźwigniom i broni
  3. Song Luyen: Intensywny trening w parach zawierający obalenia, rzuty, układy zaprojektowane dla młodszych wiekiem
  4. Lien Hoan Doi Luyen: Mniej intensywny trening w parach(z wykluczeniem obaleń, rzutów układ zaprojektowany dla starszych i kobiet
  5. Vat: Zapasy
  6. Giao Dau: Walki, pojedynki
  7. Don Luyen: Techniki wykonywane bez partnera(Quyen Phap, Kiem Phap, Con Phap, Dao Phap, itd.: formy z i bez broni
  8. Luyen Khi Cong: Trening Ciała i umysłu(Noi Cong Tam Phap)

 

             Reasumując, Vovinam Viet Vo Dao jest nowoczesną, zmodernizowaną sztuką walki, dostosowaną do dzisiejszych czasów, wzbogaconą o techniki walki innych sztuk walki i styli z całego świata, mi.in. boksu, judo, itd. Nie bazuje tylko na jednej szkole sztuk walki i pojedynczych technikach ale łączy je wszystkie i adaptuje je pod zasadą Yin-Yang współrozwoju i harmonii.